Zkřížená potravinová alergie



Zkříženou alergií pyl-potravina trpí ve střední Evropě zhruba 50% pylových alergiků. Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti alergenů. Jedná se o jev, kdy IgE protilátky imunitního systému, vytvořené proti určitému alergenu, reagují na základě podobnosti v sekvenci aminokyselin na alergen jiný, nebo-li mylně reagují i na látku, která svou chemickou strukturou alespoň z poloviny odpovídá původnímu alergenu, alergická reakce se kříží.


Zkřížené reakce existují mezi potravinami vzájemně, mezi potravinou a inhalačním alergenem (pyl, roztoči), mezi latexem a potravinou.
Pokud se zkřížená reaktivita projeví klinicky, mluvíme o zkřížené alergii. Osoby alergické na pyly trpí dvakrát až třikrát častěji na potravinové alergie než běžná populace.


Hlavním projevem zkřížené alergie mezi pyly a potravinami je orálně alergický syndrom = OAS. Objevuje se po požití syrového ovoce nebo zeleniny. Dochází k alergické reakci na sliznicích dutiny ústní, jazyka a hltanu- dojde k pálení rtů, jazyka, ke svědění i otokům patra a kořene jazyka, může začít nepříjemně škrábat v krku, naruší se polykací stereotyp. OAS může přejít do očí, do uší, na kůži i na dýchací cesty- spustí se vodnatá rýma, suchý dráždivý kašel, vzácně dušnost, otok hrtanu nebo anafylaxe.


Projevy mohou imitovat virové postižení sliznice (afty), záněty nosohltanu. Neexistuje žádný vztah mezi závažností pylové rýmy a závažností potravinové alergie. Někdy je výskyt zkřížené reakce pyly-potraviny spojen jen s pylovou sezónou-někteří lidé nemohou jíst jablka v období květu břízy, ale mimo toto období nemají žádné potíže.


K nejčastějším spouštěčům OAS patří syrové ovoce, syrová kořenová zelenina, rajče, ořechy, arašíd, syrové brambory. Snáze dojde k alergické reakci po požití syrové a čerstvé potraviny, tepelná úprava většinou ruší alergenní vliv, výjimkou jsou např. pražené arašídy, kde tepelná úprava alergenicitu naopak až stonásobně zvyšuje, dejme si pozor na celer, petržel, koření, ořechy- ty obsahují alergeny teplu odolnější.
Vařené ovoce nebo zelenina nevyvolává většinou žádnou reakci. Abychom tedy ovoce mohli jíst bez problémů, stačí jej dát na chvíli do mikrovlnné trouby nebo z něho uvařit kompot.
K reakci na zeleninu ovoce může dojít i vdechnutím, dotekem (pozor na mnutí očí!) při loupání, krájení, strouhání, lisování.


Znalost zkřížených reakcí je proto důležitá pro správný výběr potravin a vyloučení případné nežádoucí reakce organismu alergika. Problematika křížení alergií je poměrně obsáhlá a složitá, jedná se tak trochu o detektivní práci.
 

Zde najdete přehlednou tabulku nejčastějších křížících se alergenů.



zpět
2018-2024 © AlergoMed | Vyvinuto a provozováno s whitewolf.cz