Alergie na roztoče



Alergie na roztoče je u nás nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy a významným rizikovým faktorem rozvoje astmatu, dále se také velkou měrou podílí na zhoršení projevů atopického ekzému u dětí.
Příznaky bývají nejsilnější hlavně v noci a ráno po probuzení.
Diagnosu určujeme pomocí kožních prick testů nebo stanovením specifických protilátek.
Roztoči spolu s plísněmi a domácími zvířaty jsou nejvýznamnějšími zdroji alergenů tzv. domácího prachu.

 

Roztoči jsou řazeni do třídy pavoukovců, dosahují velikosti 0.3 mm, jsou slepí a mají 8 končetin.
Živí se oloupanými šupinkami kůže a jinými drobnými zbytky organického odpadu.
Vývoj roztoče od vajíčka po dospělého jedince trvá cca 1 měsíc, samička klade 1 vajíčko denně také po dobu 1 měsíce, roztoči žijí několik týdnů.
Ideální klima pro rozmnožování roztočů je teplota kolem 25 st. C a relativní vlhkost prostředí mezi 55 – 75 %.
Alergeny roztočů jsou obsaženy v jejich exkrementech, slinách a tělesné schránce. Alergeny se z nich rychle uvolňují ve vlhkém prostředí. Vyprodukují několikrát více exkrementů než sami váží.
V našich klimatických podmínkách je hlavním zdrojem roztočů lůžko, zvláště při jeho nedostatečném větrání. Nejvyšší výskyt roztočů je na přelomu léta- podzimu a zimy - jara, kdy je vyšší relativní vlhkost vzduchu.

 

Rozlišujeme roztoče domácí a skladištní.
První z nich se vyskytují nejvíce v postelích a zodpovídají asi za 80 % všech alergických reakcí na roztoče. Musíme si uvědomit, že v posteli trávíme asi 1/3 života, proto je nezbytná péče právě o lůžko.
Skladištní roztoči se vyskytují ve skladech obilí a některých dalších potravin a hlavně v ptačích (holubích) hnízdech.

 

Opatření ke snížení koncentrace alergenů roztočů v bytovém prostředí:

  • relativní vlhkost vzduchu 40 - 50 % ( pomoci mohou odvlhčovače nebo zvlhčovače vzduchu - nejlépe na horkou páru, ve kterých se nemnoží tolik bakterie)
  • pokojová teplota kolem 20 st. C, dostatečné větrání místnosti
  • lůžkoviny každé ráno řádně vyvětrat, lůžko nezastýlat, nejsou vhodné lůžkoviny z peří nebo vlny- slouží jako potrava roztočům a hůře se udržují
  • vhodné jsou polštáře a přikrývky z dutého vlákna – i v těchto lůžkovinách se sice roztoči množí, ale předností dutého vlákna je snadná údržba a možnost praní při teplotě nad 60 st. C a dokonalé máchání- tímto se roztoči usmrtí, mechanicky odstraní alergeny a vysoké teploty alergeny inaktivují, podobný efekt má vystavení lůžkovin hlubokému mrazu
  • polštáře a přikrývky se doporučuje prát jednou za 2 měsíce, měnit povlečení a pyžamo jednou za týden (matrace ale zůstává nadále zdrojem alergenů!)
  • vhodné jsou proto antialergické povlaky na matrace, polštář a přikrývku, přes které se ještě navleče povlečení a prostěradlo – díky speciálním pórům povlaky brání průchodu alergenů i vlastních roztočů oběma směry (ti nakonec hynou hlady uvnitř matrace), nebo lze zakoupit lůžkoviny s protiroztočovou úpravou
  • možností jsou také přípravky k hubení roztočů- akaricidy - ve formě přísad do praní nebo akaricidní spreje – spreje by měly být použity s opatrností u astmatiků, neboť jakékoliv spreje mohou vyvolat astmatický záchvat!
  • z postele by také měly být odstraněny textilní a plyšové hračky, nahrazeny pratelnými nebo omyvatelnými, nejmilejší plyšáky eventuelně uložit na 24 hodin do mrazničky a poté vyprat na vyšší teplotu
  • odstranit rezervoáry roztočů - starý čalouněný nábytek, matrace, koberce, přehozy, závěsy, ptáky a zvířata se srstí z okolí pacienta
  • pokud se nemůžeme koberců či čalouněného nábytku zbavit, používáme vysavače s vysokým stupněm filtrace (např. HEPA třídy 12 a vyšší, procento zachycených částic se musí blížit 100) a vzduchotěsnou konstrukcí (všechen vzduch by měl procházet přes filtr), které brání víření prachu do ovzduší, nerozhoduje, zda použijeme sáčkový nebo bezsáčkový systém
  • podlahy a prach z nábytku stíráme na vlhko
  • alergik by neměl být úklidu přítomen, pokud to není možné, měl by použít filtrační masku na obličej, děti by při hře neměly ležet na koberci, skákat na posteli či si házet polštáři.

 

Na závěr nutno ještě upozornit na možnost zkřížené alergické reakce alergenu roztočů na potraviny - plody moře, hlemýždě (ve vzácných případech může jít až o celkové alergické reakce). .





zpět
2018-2024 © AlergoMed | Vyvinuto a provozováno s whitewolf.cz