Služby plicní ambulance

V plicní ambulanci nabízíme vyšetření plicních funkcí spirometrickým vyšetřením, kterým hodnotíme stupeň tíže zúžení průdušek. Pacientům se zúženými průduškami pomůžeme inhalací léků v rámci bronchodilatačního testu.
Při diagnostice průduškového astmatu využíváme bronchoprovokační test metacholinem.
Nově provádíme vyšetření přístrojem NIOX MINO, kterým sledujeme koncentraci oxidu dusnatého ve výdechu. Jeho vyšší hodnoty svědčí o nestabilitě průduškového astmatu.


Součástí klinického vyšetření v plicní ambulanci je popis rentgenového snímku plic, kterým vyloučíme závažné onemocnění plic.
Na základě potíží indikujeme krevní odběry, vyšetření sputa, hloubkové a boční snímky plic, vyšetření počítačovou tomografií, bronchologické vyšetření.


Nejčastěji se setkáváme s projevy kašle. Suchý, dráždivý kašel v záchvatech, doprovázený dušností s pískoty svědčí pro průduškové astma.Astmatický záchvat bývá vyvolán kontaktem s alergenem, např. pylem, prachem, zvířecí srstí, potravinou, námahou,psychickým stresem, infektem.
Kašel spojený s vykašláváním hlenů, slyšitelnými vrzoty na hrudi, bývá nejčastěji u zánětlivých onemocnění průdušek. Na základě kliniky a vykašlávání hnisavého sputa indikujeme léčbu antibiotiky.
Diagnóza CHOPN - chronické obstrukční plicní nemoci znamená chronický zánět v průduškách, který způsobuje ztluštění stěny průdušky, čímž se dýchací cesty pozvolna zúžují. Pacienti si stěžují na zhoršující se námahovou dušnost při chůzi do schodů, do kopce.CHOPN nejčastěji trpí chroničtí kuřáci.
 

med_1097697261-146

Dráždění ke kašli mohou vyvolávat i podávané léky, nejčastěji léky snižující krevní tlak - tzv. ACE inhibitory. Po jejich vysazení mizí kašel do 3 týdnů.
Kouření cigaret souvisí s rizikem vzniku rakoviny plic. Proto u chronického kuřáka by měl být 1x ročně proveden rentgenový snímek plic, který může včas odhalit plicní nádor. I zde platí, že čím dříve potvrdíme plicní nádor, tím větší šanci máme na úplné uzdravení. Pokud se kuřák rozhodne zanechat kouření cigaret, nabízíme rady a podporu, poradíme s náhražkami nikotinu, antidepresivy.


I v dnešní době se setkáváme s plicní formou tuberkulózy, kterou diagnostikujeme nálezem na rentgenovém snímku, potvrdíme přítomností tuberkulózního baktéria ve vzorcích sputa. Tuberkulóza se projevuje únavou, zvýšenou teplotou, celkovou schváceností, nadměrným pocením, změnou nálady, kašlem, vykašláváním hlenů , u závažných forem i hlenů s příměsí krve.
Ohroženi bývají sociálně slabí obyvatelé, zdravotnický personál, chroničtí pacienti trpící cukrovkou, vředovým onemocněním,duševními nemocemi, alkoholismem, onemocněním AIDS, sníženou imunitou.


V chřipkovém období je častou komplikací horečnatého stavu a kašle akutní zánět plic. Pokud teploty přetrvávají déle než týden, je nutno doplnit rentgenový snímek plic, který tuto komplikaci může odhalit.
 


Pro objednání volejte naše pracoviště:

Třinec

Nemocnice Podlesí
Konská 453

Tel.: 558 304 590


 

Český Těšín
Nemocnice Č. Těšín,

pavilon G (vedle divadla)
Ostravská 783

Tel.: 724 985 863


Jablunkov
Polyfunkční dům

Bukovecká 106

Tel.: 558 337 033

 

 

 

 

 

Alergologie Frýdek-Místek