Alergie na mléko nebo intolerance laktózy?

Alergie na bílkovinu kravského mléka a intolerance laktózy jsou často zaměňovány. V případě alergie na mléko jde o imunitní proces, kdy organismus reaguje na mléčnou bílkovinu, zatímco intolerance laktózy je způsobena nedostatkem enzymu laktáza, který rozkládá tento mléčný cukr.

Potravinová alergie spočívá v abnormální reakci imunitního systému na bílkovinu dané potraviny. Alergie na bílkovinu kravského mléka je nejčastější potravinovou alergií u malých dětí, ale u dospělých je vzácnější. Až 95% alergií na bílkovinu kravského mléka vzniká ještě v prvním roce života a vyhasíná kolem třetího roku.


V různé intenzitě mohou být přítomny tyto příznaky:

  • Ekzém, kopřivka, otoky
  • Zvracení, koliky, neklid - u kojenců
  • Průjmy, někdy i krev ve stolici
  • Rýma, dušnost, kašel


Diagnostika spočívá v první řadě v provedení pohovoru lékaře s pacientem a pečlivém odběru anamnézy. Při podezření na alergii na bílkovinu kravského mléka je vhodné alergologické vyšetření vč. kožních testů, odběrů krve, ev. eliminační a expoziční test (test s vyloučením mléka ze stravy a jeho následném opětovném zavedení). Léčbou je eliminace mléka a mléčných výrobků ze stravy (po čase může dojít k toleranci) a podávání léků k minimalizaci nežádoucích projevů alergie.


Laktózová intolerance není alergie, ale forma přecitlivělosti, kdy příčina není imunologická. Jde o stav, kdy je pro vaše tělo těžké strávit mléko a mléčné produkty, po jejich konzumaci se může dostavit průjem, bolesti břicha nebo plynatost. Roli hraje genetika a vzhledem k tomu, že je postiženo přibližně 75% světové dospělé populace, není již laktózová intolerance považována za nemoc. Málokdy se projeví u malých dětí. Někdy může k tomuto stavu dojít i přechodně, například po infekčním průjmu.


Příznaky:

  • Křeče nebo bolesti břicha (obvykle v oblasti pupku)
  • Nadýmání, plynatost
  • Průjem
  • Zvracení (zejména u adolescentů)

 

Diagnóza je běžně stanovena na základě anamnézy, kdy po požití jídel s obsahem laktózy dojde do několika hodin k výše uvedeným projevům a tyto vymizí po pěti až sedmi dnech bezlaktózové diety. V některých závažnějších případech je vhodné i gastroenterologické vyšetření (tam může být proveden dechový test, biopsie tenkého střeva nebo genetické vyšetření). Řešení spočívá v omezení konzumace mléčných výrobků s obsahem laktózy na tolerované množství, případně zařadit bezlaktózové produkty a doplňky stravy s obsahem enzymu laktáza.
 


Pro objednání volejte naše pracoviště:

Třinec

Nemocnice Podlesí
Konská 453

Tel.: 558 304 590


 

Český Těšín
Nemocnice Č. Těšín,

pavilon G (vedle divadla)
Ostravská 783

Tel.: 724 985 863


Jablunkov
Polyfunkční dům

Bukovecká 106

Tel.: 558 337 033

 

 

 

 

 

Alergologie Frýdek-Místek